Czy plasterek na usta jest bezpieczny?

plaster wokół ust, oddychaj nosem

Tak ale należy go stosować w przemyślany sposób, zgodny z przeznaczeniem oraz gdy tylko zauważymy zmiany na skórze należy przestać go stosować.

Dlaczego sięgamy po plaster?

Plasterki stosujemy przede wszystkim w celu zmiany wzorców oddychania. Plasterek jest wsparciem treningowym, którego celem jest przywrócenie nosowego wzorca oddechowego zarówno w trakcie czuwania jak i snu. Zaleca się jego stosowanie przez 60–90 dni. Elastycznie napięcie plastra służy jako łagodna „przypominajka” domknięcia ust. Plaster ma nam pomóc lepiej spać, uniknąć chrapania, polepszyć naszą jakość życia. Chrapanie przez usta jest wynikiem przepływu dużej ilości powietrza przez zwężone drogi oddechowe, co powoduje drgania podniebienia miękkiego. Ustaje ono po zamknięciu ust podczas snu. Nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować to czy nasze usta są zamknięte.

kobieta z plastrem na ustach

Znaczenie oddychania przez nos

Chcąc osiągnąć maksymalne korzyści dla naszego komfortu i zdrowia ważne jest, abyśmy oddychali przez nos przez cały czas, zarówno podczas snu, jak i czuwania. Nos jest jedynym organem przygotowującym powietrze do warunków panujących w płucach i służy do:

  • filtrowania cząsteczek powietrza i oczyszczania ich przed dotarciem do płuc
  • nawilżania powietrza
  • ogrzewania powietrza
  • regulacji objętości oddechowej
  • produkcji tlenku azotu
  • większej aktywizacji przepony
  • zwiększenia zawartości CO2 we krwi podczas ćwiczeń
  • zwiększenia ciśnienia parcjalnego tlenu (PO2 mmHg) o prawie 10% (Swift 1989).


  • Wpływa m.in. na:
  • odpowiednie ułożenie języka na podniebieniu
  • prawidłowy rozwój twarzo-czaszki u dzieci
  • redukcję stresu i relaksację
  • poprawę wydolności fizycznej i lepszą kontrolę oddechu podczas wysiłku fizycznego
Oddychanie przez nos w ciągu dnia spowalnia przepływ powietrza i kieruje je do dolnych płatów płuc. To może przyczynić się do utrzymania siły i funkcji mięśni oddechowych oraz redukcji uczucia braku powietrza. Zdrowe oddychanie przez nos może także pomóc w minimalizowaniu objawów kataru i chronić przed czynnikami, które mogą prowadzić do zatkania nosa. Warto również zaznaczyć, że korzyścią płynącą z oddychania przez nos jest wykorzystanie gazu znanego jako tlenek azotu, który jest wytwarzany w jamie nosowej. Tlenek azotu posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, co dodatkowo wspomaga ochronę przed infekcjami.

Rodzaje plastrów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów plasterków. Od takich, które nakleja się bezpośrednio na usta po plastry je okalające. Można także zastosować najprostszy sposób na zaklejenie ust czyli zastosować zwykły bawełniany plaster. Minusem takiego rozwiązania są tzw. czerwone usta. Po naklejeniu plastra możemy obudzić się rano ze spierzchniętymi ustami z odczuciem sporego dyskomfortu. Nie wszyscy jednak muszą tak to przechodzić. Mężczyźni ze względu na zarost i bardziej odporną skórę mniej odczuwają tego typu wpływ plasterka na usta.
Zwykle najlepiej zanim zastosujemy plaster na usta należy w przypadku mężczyzn ogolić twarz i przemyć okolice ust wodą z mydłem. Twarz nie powinna być niczym wcześniej kremowana wokół ust jak również spryskiwana (inne kosmetyki). Chodzi tu przede wszystkim o to by klej znajdujący się na plasterku nie wchodził w reakcję z użytym kosmetykiem co może mieć wpływ ale nie musi na skórę. Producenci zwykle nie podają składu kleju. Zazwyczaj są to substancje hipoalergiczne, ale nigdy nie możemy wykluczyć, że czyjaś skóra zareaguje na nie negatywnie i pojawi się obrzęk, zaczerwienienie lub delikatny wysięk. Najważniejsze aby te sprawy kontrolować i podchodzić zdroworozsądkowo.
Jedne plastry naklejane są bezpośrednio na usta, inne okalają je i w mniejszym stopniu wpływają na dyskomfort ich noszenia. Zaletą tych ostatnich jest możliwość delikatnego otwarcia ust i porozumiewania się. Szczególne znaczenie ma to u dzieci. Rodzice obawiają się, że dziecko może mieć kłopot z oddechem ale specjalnie przygotowane plastry z "okienkiem" pozwalają dziecku na oddech ustami także w ciągu nocy. Chodzi wyłącznie o to aby delikatne napięcie wokół ust "przypominało" o ich zamknięciu: w trakcie snu czy ćwiczeń w ciągu dnia.

Jaki plaster wybrać?

Zdecydowanie polecamy te z otworem na usta, ale jeśli ktoś nie chce ponosić kosztów może spróbować wykorzystać prosty plasterek bawełniany i sprawdzić czy mu on odpowiada. Ważne aby przed naklejeniem plastra wokół ust czy na usta przykleić go na rękę aby sprawdzić czy nas nie uczula. Wysoka temperatura otoczenia także nie jest wskazana do korzystania z plastra. Nie wiemy jak zachowa się nasza skóra gdy pot wejdzie w reakcję z klejem. Warto do tego podejść rozsądnie i gdy tylko zauważymy jakiekolwiek reakcje alergiczne zdjąć plaster i przemyć miejsce czystą wodą.

Nie zaleca się stosowania plasterków w następujących przypadkach:

  • odczuwasz nudności i istnieje ryzyko wymiotowania
  • spożyłeś alkohol lub leki nasenne
  • masz bardzo zatkany nos
  • cierpisz na ciężką chorobę serca
  • masz poważne trudności z oddychaniem
  • twoje usta są mocno spierzchnięte.
  • cierpisz na alergie skórne
Uwaga:

Nie należy stosować plastra na rany, oparzenia, błony śluzowe.
Nie należy naklejać plastra na oczy, bezpośrednio na usta (chyba, że instrukcja na to pozwala) i nos - plasterek przyklejamy wokół ust na skórę
Pamiętajmy, że przed zastosowaniem plastra zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem, który może udzielić nam dokładnych wskazówek dotyczących stosowania.
Dla bezpieczeństwa używajmy plastry zgodnie z instrukcją. W przypadku wątpliwości konsultujmy się ze specjalistą.

plastry myotape dziewczynka z myotape plaster na usta plaster na ustach

trening oddechowy, trening mięśni oddechowych, Oddychanie przez nos, korzyści zdrowotne, filtracja powietrza, nawilżanie powietrza, tlenek azotu, regulacja poziomu dwutlenku węgla, relaksacja, wydolność fizyczna, zdolność oddychania, badanie kliniczne, monitorowanie treningu, zdrowie płuc, MyoTape, nauka oddychania, szkolenie mięśni oddechowych, poprawa techniki oddychania, zdrowie oddechowe, ćwiczenia oddechowe, redukcja bólu głowy, chrapanie, bezdech, stres, depresja, relaksacja