Praca z POWERBreathe Plus – opis trybów pracy z trenażerem oddechowym

Tryb ten można zastosować w momencie, kiedy intensywny trening z PowerBreathe jest zbyt ciężki,
lub mięśnie są bardzo osłabione, na przykład po przejściu przez COVID.

Tryb pracy ciągłej

Tryb ten można zastosować w momencie, kiedy intensywny trening z PowerBreathe jest zbyt ciężki, lub mięśnie są bardzo osłabione, na przykład po przejściu przez COVID.

Co w takim przypadku należy zrobić i jak dostosować ustawienia trenażera do naszych potrzeb?

Ustaw pokrętłem obciążenie, w którym odczujesz opór oddechowy, ale będziesz mógł oddychać przez 10-15 minut bez przerwy. Możesz to oczywiście wykonać, pracując przy komputerze lub oglądając telewizję.
Zanim zaczniesz pracować z trenażerem, aktywizuj swoją przeponę i skoncentruj się na tym, aby praca z PowerBreathe wiązała się z jej aktywizacją.
Jeżeli jesteś w stanie, możesz wyregulować tempo oddechowe w następujący sposób - robiąc dynamiczny wdech, wdychaj powietrze przez okres od 2 do 4 sekund i wydychaj przez okres dłuższy niż przy wdechu, czyli od 4 do 6 sekund.
Wskazane byłoby wyregulowanie tempa oddechowego do proporcji 4:6, gdzie 4 sekundy to wdech, a 6 sekund to wydech. Dodatkowo możesz dodać pauzę od 3 do 5 sekund pomiędzy wdechem i wydechem. Zauważysz przy tym ćwiczeniu, że chcąc zachować odpowiednie proporcje oddechu, wymagać to będzie od ciebie sporej uwagi.
Natomiast jeżeli chcesz pracować i oddychać w sposób prawidłowy w tak zwanym czasie przejściowym, zachęcamy abyś pierwsze 5 minut przetrenował sobie z liczeniem, a dopiero później przejść do fazy automatycznej.
Najpierw nadaj właściwy rytm swojemu oddechowy przez 5 minut w sposób świadomy, a później kontynuuj go w sposób podświadomy.

Użycie PowerBreathe przed wysiłkiem fizycznym

Kolejnym elementem, który możesz wykorzystać w odniesieniu do pracy ciągłej to praca podczas rozgrzewki oddechowej przygotowującej Twój organizm do wysiłku fizycznego.

Należy odpowiednio dostosować opór do swoich możliwości przy czym warto zastosować klips na nos. Przy mniejszych obciążeniach ten klips nie jest wymagany, natomiast kiedy obciążenie zbliża się do ustawień na podziałce od 7 do 10 jest już wskazany, ponieważ będzie się wytwarzało podciśnienie powodujące, że nos będzie świszczał.

Jeżeli zdecydujesz się na zatkanie nosa, wykonaj jako rozgrzewkę: serie skoków na skakance lub serie biegu bokserskiego, obie z trenażerem w ustach. Ważne aby podczas wykonywania tych ćwiczeń pamiętać o aktywizacji przepony.

POWERBreathe podczas spaceru

Wysiłek fizyczny z użyciem sprzętu PowerBreathe może również przybrać formę spaceru lub delikatnego biegu, gdzie tempo powinno być narzucone przez komfort oddychania. Ważne abyś nie miał poczucia konieczności przerwania tak ustawionego wysiłku oraz potrzeby wyciągania trenażera co jakiś czas z ust po to aby mocno pooddychać by uzupełnić deficyt tlenowy.

Tutaj powinieneś to robić w sposób naturalny, delikatnie cały czas przekraczając te bariery i limity, które Twoje ciało i Twoje mięśnie oddechowe mają na chwilę obecną, ale w sposób, który jest dla Ciebie akceptowalny i komfortowy.

Stosowanie PowerBreathe podczas dnia

Tryb pracy ciągłej możesz stosować także w ciągu dnia. Oczywiście im więcej stosujesz, tym lepsze są rezultaty takich ćwiczeń.

Badania naukowe pokazały, że tryb pracy: 2 serie po 30 wdechów i wydechów 2 razy dziennie dadzą Tobie w zasadzie tak samo szybko pozytywne rezultaty jak zastosowanie trybu ciągłego. Uzupełnienie ćwiczeń trybem ciągłym da Ci z kolei jeszcze lepszą wydolność psychofizyczną, podwyższy twoje zdolności kognitywne, np. podczas wykonywania pracy umysłowej.

Efekty uboczne

Najczęstszym efektem ubocznym w przypadku treningu oddechowego jest efekt detoksykacji, czyli gdy Twoje ciało może być zdecydowanie bardziej natlenione. Kiedy to wystąpi możesz odczuwać niewielkie zawroty głowy, delikatne rozkojarzenie na początku ćwiczeń. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: nagle z racji rozpoczęcia treningu oddechowego Twoje ciało, Twoje narządy wewnętrzne są lepiej dotlenione.

Kolejnym efektem ubocznym będzie głębszy i dłuższy sen, ponieważ twój układ nerwowy zacznie się wyrównywać z dominacji części sympatycznej, odpowiedzialnej za stres. Nagle praca przepony uruchomi tą część para-sympatyczną, odpowiedzialną za wypoczynek oraz relaks i w tym momencie możesz odczuwać senność. Są ludzie, którzy przez trening oddechowy śpią znacznie dłużej i na przykład przysypiają i spóźniają się do pracy :) Efekt samego spóźnienia się jest oczywiście uboczny ale sam fakt lepszego i dłuższego snu wiąże się z tym, że Twoje ciało znacznie lepiej zaczyna się regenerować przez co wymaga od Ciebie większej porcji snu.

Konserwacja PowerBreathe Plus

Jeżeli intensywnie korzystasz z tego sprzętu, warto byłoby kilka razy w tygodniu zanurzyć go w ciepłej wodzie na 10 do 15 minut. Co tydzień możesz również skorzystać z tabletek czyszczących. Oczywiście sprzęt nie nadaje się do czyszczenia w zmywarce.

Z PowerBreathe powinniśmy korzystać w ten sposób, że przez 4-6 tygodni dochodzimy do maksimum skali, a później wykonujemy trening tylko 3 razy w tygodniu.

PowerBreathe Plus Medium pakiet