Kurs Treningu Oddechowego Poziom 1
Darmowy Mini Kurs Podstawy Oddychania
Warsztaty oddechowe dla uczelni
Szkolenia i warsztaty dla grup i osób indywidualnych
POWERbreathe
Airofit
Mediti
Buteykoclinic App
OxygenAdvantage
Oddychanie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na Twoje zdrowie. Oddech wpływa na wiele procesów w naszym organizmie, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Każdego dnia bierzemy około 20 000 oddechów, więc na przestrzeni lat to się sumuje. Przy każdym wdechu nasze tętno przyspiesza, a przy każdym wydechu zwalnia. Układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy na zmiany w tempie oddychania. Przez nasz oddech, możemy zmieniać nasz stan od stresu do relaksu, lub od senności do bycia energicznym. Długofalowo, przez bycie bardziej uważnym na sposób, w jaki oddychamy, możemy poprawić nasze zdrowie i zwiększyć żywotność. Krótko mówiąc, możemy zmienić nasz oddech na żądanie, co może być kluczem do uzyskania dostępu do reszty naszej fizjologii.
Dziś praca z oddechem to nowa joga. Można ją znaleźć wszędzie, od sesji terapeutycznych po zajęcia na siłowni, ale choć jest obecnie w modzie, nie jest wcale nowa. Trudno jest wskazać pierwszy moment, w którym ludzie zdecydowali się świadomie korzystać z oddechu, ale wczesne wzmianki o świadomym oddychaniu można znaleźć w pismach hinduskich datowanych na setki lat wstecz, na przykład w Bhagavadgicie, napisanej między II wiekiem p.n.e. a II wiekiem n.e: Tybetańskie nauki Tonpy Shenrab Miwoche, które stanowią podstawę tradycji Bon, uznającej oddech za ważny, są jeszcze starsze, sięgają 18 000 lat wstecz. Techniki oddechowe są również stosowane w jodze od ponad 2000 lat. W rzeczywistości praca z oddechem była obecna w niemal wszystkich tradycjach i kulturach: w mitologii, filozofii, różnych rytuałach, obrzędach przejścia, metodach uzdrawiania, praktykach duchowych i religijnych, sztukach walki i medytacji. Dla wielu ludzi oddech jest czymś znacznie więcej niż tylko czysto fizycznym ruchem powietrza. Często opisuje się go jako energię, siłę życiową, kosmiczną esencję, zasadę witalną, która przenika rzeczywistość na wszystkich poziomach, w tym przedmioty nieożywione. Jest to duch lub dusza. Różne kultury odnoszą się do tego samego zjawiska, ale pod różnymi nazwami, takimi jak: prana, qi, ki, lung, ruach, spiritus, mana, rouh i pneuma.
W jodze oddech jest traktowany nie tylko jako droga rozwoju duchowowego, ale także jako prosty sposób na zachowanie dobrego zdrowia. W jogicznych pranajamach oddechowych dobrze opisane są praktyki, z których każda ma swój cel - m.in. energetyzujący, oczyszczający czy relaksujący. Przez długi czas większość specjalistów medycyny głównego nurtu nie interesowała się pracą z oddechem, ale to zaczęło się zmieniać w latach 50-tych. Na przykład Konstantin Buteyko, lekarz urodzony na Ukrainie, po przeprowadzeniu badań nad wpływem częstości oddychania na zdrowie, stworzył technikę radzenia sobie z zaburzeniami oddychania, takimi jak astma, ogólna duszność i katar, a także jako metodę leczenia nadciśnienia. Jego metoda była stosowana w szpitalach w całej Rosji. Obecnie "metoda Buteyko", chociaż jest uważana za formę medycyny alternatywnej, jest stosowana na całym świecie w leczeniu zaburzeń oddychania.
W dzisiejszych czasach również sportowcy interesują się pracą z oddechem. W sporcie to zawsze wyścig zbrojeń. Ten, kto znajdzie nowy sposób na poprawienie się o najmniejszy margines, może mieć ogromną przewagę nad konkurencją. Sportowcy zwracają się ku tradycyjnym jogicznym praktykom kontroli oddechu jako środkowi kondycji ciała i wzmocnienia układu oddechowego - niektóre ćwiczenia oddechowe mogą poprawić efektywność wykorzystania tlenu przez organizm. Praca z oddechem jest szczególnie istotna w przypadku sportów wytrzymałościowych. Metoda Buteyko sugeruje, że oddychanie przez nos i ograniczenie przepływu powietrza może pomóc w zwiększeniu tolerancji organizmu na dwutlenek węgla (CO2). Metody wstrzymywania oddechu zostały również szeroko przetestowane jako sposób na zwiększenie obciążenia organizmu i stworzenie korzystnych długoterminowych adaptacji podobnych do treningu wysokościowego.
Jednak pomimo znaczenia oddechu i rosnącej popularności pracy z oddechem, wciąż wiele osób nie przywiązuje wagi do tego podstawowego aspektu życia. Gdyby nie nasz autonomiczny układ nerwowy, założę się, że wielu z nas prawdopodobnie umarłoby przez to, że zapomnielibyśmy o oddychaniu podczas czytania maila. W tym artykule przedstawione zostaną kilka podstawowych technik pracy z oddechem. Czy jesteś sportowcem na poziomie olimpijskim, który chce zdobyć przewagę, czy zmagasz się z chronicznym niepokojem, czy po prostu jesteś ciekawy - i tak oddychasz, więc dlaczego nie zacząć używać swojego oddechu na swoją korzyść? Może to być tak proste, jak nauczenie się trzyminutowej metody relaksacyjnej, albo może to być początek życiowej podróży w kierunku samorozwoju - tak czy inaczej, witaj w pracy oddechowej.
Airofit PRO – trenażer oddechu
Poprzednia najniższa cena: 1399,00 zł.
Trenażer oddechowy POWERbreathe K4
Trenażer oddechowy POWERbreathe Plus Czarny Średni opór
Trenażer oddechu POWERbreathe Medic Plus