Jak oddychać prawidłowo? Kluczowe punkty oddychania – Część 5

jak oddychac prawidlowo treningoddechowy kluczowe punkty oddychania 5 01

Kluczowe punkty prawidłowego oddychania

  • Oddech jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na Twoje zdrowie. Poprzez oddech możemy zmienić nasz stan ze stresu na relaks lub z uczucia zmęczenia na poczucie pobudzenia. W dłuższej perspektywie, poprzez zwracanie większej uwagi na sposób, w jaki oddychamy, możemy wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie i długowieczność.
  • Praca z oddechem - zauważanie lub celowe zmienianie oddechu - ma starożytne korzenie. We wszystkich kulturach była używana przez wieki w różnych rytuałach, praktykach leczniczych i duchowych. Wiele najnowszych technik oddechowych, stosowanych terapeutycznie lub w sporcie, wywodzi się z tradycyjnych praktyk, takich jak joga.
  • Praktykuj oddychanie przez nos. Jest to prosty pierwszy krok, który możesz wykonać, a który poprawi twoje nawyki oddechowe i przyniesie ci korzyści zdrowotne.
  • Praktykuj oddychanie przeponowe. Jest to klucz do poprawy postawy i stabilizacji kręgosłupa.
  • Praktykuj rytmiczne oddychanie. Jest to najprostszy sposób na zmniejszenie stresu, regulację nastroju i złagodzenie depresji. Stosując tę technikę, aktywujesz tryb odpoczynku, trawienia i naprawy swojego układu nerwowego.
  • Buduj swoją tolerancję na dwutlenek węgla. Ucząc się spowalniać oddech, możesz poprawić krążenie i zwiększyć dostarczanie tlenu do mózgu, co korzystnie wpływa na twoje poznanie i zdolność do skupienia się.
  • Praktykuj wstrzymywanie oddechu. Ta prosta praktyka może dać podobne korzyści jak trening wysokościowy, w tym poprawę sprawności fizycznej, ale musisz pracować z wykwalifikowanym nauczycielem.

Dowiedz się więcej o oddechu

Wykorzystanie pracy z oddechem dla zdrowia psychicznego, a nawet transcendencji
Praca z oddechem na poziomie fizycznym może dać ogromne korzyści zdrowotne, ale to dopiero początek. Coraz więcej terapeutów wskazuje na fakt, że wiele problemów fizycznych ma swoje źródła w stanach psychicznych, takich jak przewlekły stres czy trauma. Nasze ciała to nie tylko zbiór systemów pracujących niezależnie, ale skomplikowana sieć powiązanych ze sobą procesów. Jedna myśl może wyzwolić różne hormony i neuroprzekaźniki, zmieniając naszą biochemię, rytm serca i napięcie mięśni. Praca z oddechem może być jednym z najskuteczniejszych sposobów pracy z emocjami i stanami psychicznymi w celu uzyskania poczucia kompletności i dobrego samopoczucia.

jak oddychac prawidlowo treningoddechowy kluczowe punkty oddychania 01

Dalsza praca nad oddechem

Integracyjna terapia pracą z oddechem to domena praktyk oddechowych, które wywodzą się z dużego ruchu terapeutycznego w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych. W tym czasie powstało wiele społeczności praktykujących: "odrodzenie", które było wpływowe, choć obecnie w dużej mierze zdyskredytowane. Zostało założone przez pisarza i prekursora New Age - Leonarda Orra; "holotropowa praca z oddechem" została opracowana przez wczesnego badacza psychodelików i psychiatrę Stanislava Grofa oraz psychoterapeutkę Christinę Grof; a Judith Kravitz założyła "transformacyjny oddech" wkrótce potem. Wszystkie te techniki są wyjątkowe, ale łączy je to, że dostrzegają związek między oddechem a stanem emocjonalnym. Chociaż potrzeba więcej badań empirycznych, logika ich podejścia jest następująca: stłumione emocje lub trauma mogą tworzyć napięcie w ciele. Ta blokada w tkance, czy to mięśniach, więzadłach czy powięzi, ma bezpośredni wpływ na oddychanie. Obserwując po prostu swój oddech, terapeuta może namierzyć pierwotną przyczynę braku równowagi. Następnie, poprzez zmianę wzorca oddechowego i skierowanie uwagi w odpowiednie miejsce, emocjonalna blokada lub trauma może zostać uwolniona i zintegrowana.

Integracyjne sesje trenowania oddechu

Integracyjne sesje pracy z oddechem wyglądają nieco inaczej niż trening oddechu w jodze (jogiczna pranajama). Zazwyczaj trwają od 30 minut do kilku godzin i mogą być przeprowadzane w grupie lub indywidualnie. Uczestnicy zazwyczaj oddychają głęboko w stałym rytmie, bez żadnych przerw między wdechem a wydechem. Prowadzący kieruje całym procesem, dając wskazówki, jak zmienić głębokość lub szybkość oddechu. Czasami prowadzący stosuje "pracę z ciałem" (w tym masaż) lub zachęca uczestników do podążania za spontanicznym ruchem ciała, aby pomóc w uwolnieniu napięcia zgromadzonego w mięśniach. Pracując z klientami używającymi tego podejścia, wiele razy zauważono, jak szybkie i skuteczne może być to podejście. Wielu uczestników opisuje to jako jedno z najbardziej transformujących doświadczeń, jakie kiedykolwiek mieli. Jeśli jesteś ciekawy, czy chcesz spróbować tego rodzaju terapii najlepiej, abyś zaczął od rozmowy z lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że nie masz żadnych problemów fizycznych lub innych, które mogłyby wzbudzić niepokój, a następnie znajdź rekomendowanego i akredytowanego praktyka holotropowej pracy z oddechem, oddechu transformacyjnego lub biodynamicznej pracy z oddechem i uwalniania traumy.

Podczas sesji integracyjnej pracy z oddechem, szczególnie tych długich, uczestnicy często opisują niezwykłe uczucia i zmiany w postrzeganiu. Często może to być tylko delikatne mrowienie w rękach lub nogach, ale czasami może to być doświadczenie poza ciałem. Uważa się, że te niezwykłe stany świadomości mogą odgrywać ważną rolę w całym procesie leczenia. Zazwyczaj zmienione stany świadomości mogą być generowane przez takie rzeczy jak deprywacja sensoryczna, hipnoza, wysoka temperatura, post, brak snu, substancje (takie jak rośliny, narkotyki czy alkohol), ale także przez fizyczne zmiany w mózgu. Do tej listy możemy dodać pewne techniki oddechowe.

praca nad oddechem w sporcie trening oddechu 01

Odkrycia i ciekawostki w dziedzinie oddychania

W istocie Stanislav Grof zaproponował specyficzną kategorię stanów nadzwyczajnych związanych z praktyką tego, co on i Christina Grof nazwali "holotropową pracą z oddechem". Stanislav Grof był założycielem "psychologii transpersonalnej" i od 1954 roku badał zmienione stany świadomości przy użyciu LSD. Po zakazie badań nad LSD w latach 60-tych, on i Christina Grof szukali sposobu na wywołanie stanów nadzwyczajnych, a także na sprawdzenie, czy można je wykorzystać terapeutycznie w psychiatrii. To właśnie w tym okresie odkryli pracę z oddechem jako furtkę do bezpiecznego i kontrolowanego dostępu do niezwykłych stanów świadomości.

Grofowie stworzyli termin "stany holotropowe", aby uchwycić to, co dzieje się podczas przedłużonych sesji pracy z oddechem, gdzie holos oznacza "cały", a trepein "zmierzać ku". Twierdzili, że stany holotropowe to nie tylko przykłady odrętwienia zmysłów, ale momenty, które mogą prowadzić do głębokich zmian w świadomości, rozwoju emocjonalnego, uzdrowienia, przekroczenia ego czy nawet poczucia kosmicznej jedności ze wszystkimi czującymi istotami. Stany te mogą być dla nas niezwykle korzystne, dając wgląd we własną psychikę, a nawet naturę rzeczywistości. Nie jest to oczywiście żadna rewelacja. Przedprzemysłowe kultury tubylcze wykorzystywały stany nadzwyczajne w różnych praktykach religijnych, rytuałach, metodach uzdrawiania, obrzędach przejścia i procedurach szamańskich, ale także do otrzymywania inspiracji i wglądów. To współczesne społeczeństwo zachodnie patologizuje te stany, etykietując je jako prymitywne i nieistotne. Jednak bez zrozumienia stanów nadzwyczajnych nie możemy w pełni odkryć terapeutycznego potencjału oddechu.

Praca nad oddechem prowadzi do zmiany na lepsze

O pracy z oddechem często myśli się jako o sposobie na złagodzenie dyskomfortu i poprawę samopoczucia - fizycznego, emocjonalnego czy psychicznego. Jednak jest to coś więcej niż tylko "pigułka szczęścia". To brama do głębokich badań nad własną naturą i świadomością. Daje możliwość zbadania, a tym samym zrozumienia obszarów umysłu, które nie są dostępne dla innych. Żaden lekarz, terapeuta czy naukowiec nie może dotrzeć tam, gdzie Ty możesz poprzez to introspektywne dociekanie. Jeśli ten artykuł zaostrzył twój apetyt, to bez względu na to, czy zdecydujesz się zgłębić najprostsze ćwiczenia oddechowe, czy bardziej zaawansowane metody, to zawsze lepiej jest znaleźć dobrego nauczyciela. Wielu łagodnych praktyk można nauczyć się na zajęciach jogi lub nawet na kursie internetowym. W przypadku niektórych głębszych doświadczeń, takich jak integracyjna praca z oddechem, będziesz potrzebował nauczyciela, który poprowadzi cię przez sesję.

praca nad oddechem w pracy relaks 01

Przejdź do początku artykułu