Jak oddychać prawidłowo? Tolerancja na dwutlenek węgla – Część 4

jak oddychac prawidlowo treningoddechowy tolerancja dwutelnku wegla czesc 4 01

Zbuduj swoją tolerancję na dwutlenek węgla

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą możesz wykonać dla procesów zachodzących w mózgu, jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości tlenu. Kluczem do tego jest tempo twojego oddechu. To, czego powinieneś od Siebie wymagać, to powolny i delikatny oddech. Kiedy nasz oddech jest szybki i płytki, poruszamy się w tzw „martwej przestrzeni”, czyli spora część powietrza nie bierze udziału w wymianie gazowej (nie jest wykorzystywana przez organizm - tracimy jedynie energię). Dlatego powinniśmy wymagać od siebie powolnego i głębokiego oddychania, które daje nam znacznie lepszą efektywnie wymianę gazową.

Dwutlenek węgla (CO2 ) to gaz znajdujący się w powietrzu, który powoduje szybsze oddychanie – mamy naturalny instynkt, by wydalić go z naszego organizmu – więc jednym z kluczy do spowolnienia oddechu jest przyzwyczajenie się do CO2 . Często myślimy o CO2 jako o czymś negatywnym, produkcie ubocznym, którego musimy się pozbyć. Jednak CO2 odgrywa bardzo ważną rolę w naszym ciele jako środek rozszerzający naczynia krwionośne. Pomaga również uwalniać tlen z krwi, co jest znane jako efekt Bohra (zjawisko występujące w fizjologii, polegające na zmniejszaniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu w warunkach obniżonego pH. Powoduje to, że tlen jest łatwiej oddawany przez hemoglobinę. Ułatwia to oddawanie tlenu w tkankach). Dlatego zwiększenie tolerancji organizmu na CO2 może być korzystne, pomagając komórkom pobierać tlen.

jak oddychac prawidlowo treningoddechowy tolerancja dwutelnku wegla 01

Zatrzymywanie dwutlenku węgla w organizmie

Kiedy wydychasz przez nos, zatrzymujesz więcej CO2 niż podczas wydechu przez usta, stąd tak ważne abyś oddychał nosem. Poza tym, aby mieć większą kontrolę nad oddechem, niezależnie od tego, czy masz astmę, czy poprawiasz wyniki sportowe, powinieneś skupić się na poprawie tolerancji na CO2.

Ćwiczenie „oddychaj lekko” metodą Butejki:

  • Zacznij w wygodnej pozycji siedzącej. Miej oczy otwarte lub, jeśli pomoże ci to bardziej skoncentrować się na oddechu, trzymaj je zamknięte.
  • Oddychając lekko przez nos, obserwuj objętość wdychanego i wydychanego powietrza.
  • Zacznij zmniejszać głębokość oddechu o około 20-30 procent, do punktu, w którym zaczniesz odczuwać lekki głód powietrza, ale bez paniki (twoje tempo oddechu powinno pozostać takie samo, na zwykłym poziomie spoczynkowym). Jeśli zbytnio zmniejszysz głębokość oddechu, aż do punktu silnego dyskomfortu, wróć do normalnego oddychania, zresetuj i ponownie zacznij je zmniejszać.
  • Znajdź równowagę, w której poczujesz lekki głód powietrza, ale możesz kontynuować oddychanie w ten sposób ćwicz przez 5-10 minut.
  • Zawsze podczas ćwiczeń dbaj o to, aby całe ciało było zrelaksowane. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczenia z oddechem, rozpocznij powoli i delikatnie, zmniejszaj głębokość oddechu tylko wtedy, gdy czujesz się komfortowo. Kiedy już to opanujesz, możesz ćwiczyć to codziennie.

oddychanie tolerancja co2 metoda buteyko 01

Tolerancja CO2 w kontekście oddychania

Zgodnie z metodą Butejki, gdy zwiększasz swoją tolerancję na CO2, Twój oddech staje się lżejszy i łatwiejszy, a średnia częstotliwość oddechów spada. Praktycy sugerują również, że proces ten ułatwia uwalnianie tlenu z hemoglobiny do komórek, a także pomaga poprawić krążenie krwi. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, to jest to świetny sposób na zwiększenie wytrzymałości i opóźnienie momentu zmęczenia.

oddychanie w sporcie trening oddechowy 01

Kontynuuj czytanie artykułu