COVID 19 / NAJLEPSZE PRAKTYKI ODDECHOWE

wykonywanie cwiczen oddechowych moze pomoc w wyzdrowieniu z covidu 01

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie "mocnych płuc" jest wzmocnienie mięśni międzyżebrowych, które sprawiają, że płuca są napełniane i opróżniane - czyli 4,5 kilogramów masy mięśni oddechowych, które obejmują i wspierają przeponę, żebra, kręgosłup oraz brzuch.

Warto sobie uświadomić, że płuca nie napełniają się same mimo, że proces ten jest dla nas czymś bardzo naturalnym; warto i powinno się wykonywać ćwiczenia oddechowe, aby cały układ utrzymać w dobrej kondycji.

Dlaczego powinniśmy wykonywać ćwiczenia oddechowe?

1. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc zminimalizować czynniki ryzyka zachorowania na COVID.
2. Codzienne wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc w szybszej rekonwalescencji osobom, które wyszły z choroby spowodowanej wirusem COVID.
3. Systematyczne i codzienne wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc obniżyć niekorzystne oddziaływanie stresu i zwiększonego kortyzolu na organizm.

dlaczego powinnismy wykonywac cwiczenia oddechowe 01

1. Wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc zminimalizować czynniki ryzyka zachorowania na COVID.

Jednym z ryzyk, z którym mierzą się osoby po przejściu COVID jest podwyższone lub wysokie ciśnienie krwi. Istnieją liczne badania naukowe, które udowadniają, że ciśnienie krwi może być obniżone/kontrolowane za pomocą codziennych prostych ćwiczeń oddechowych. Poprawne oddychanie jest czymś, co można zmierzyć i wyćwiczyć. Wykonywanie ćwiczeń oddechowych wpływa bezpośrednio na wzmocnienie mięśni międzyżebrowych. Ćwiczenia kardio mają bardzo pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego jednak wyłącznie technikami oddechowymi jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie oddechowe wpływając na wydolność oddechową całego układu oddechowego. Posiadanie "mocnego" oddechu (pojemność i wydajność) jest ważnym czynnikiem wpływającym na długowieczność zwłaszcza, że sam proces oddychania, jego jakość zaczyna się pogarszać po 29 roku życia. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, takie jak POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) są bardziej narażone na COVID-19. POChP jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych. Ćwiczenia oddechowe - zwłaszcza te, które wzmacniają wydech - są czymś, na czym skupia się rehabilitacja pulmonologiczna (w celu zwalczania "nadmiernej wentylacji", zadyszki i zmęczenia, które jej towarzyszą). To co jest z punktu widzenia lekarza jak i samego pacjenta ważne, ćwiczenia oddechowe można wykonywać samodzielnie w ramach profilaktyki i dobrych praktyk zdrowotnych, aby mieć silny układ oddechowy

wykonywanie cwiczen oddechowych moze pomoc zminimalizowac czynniki ryzyka zachorowania na covid 01

2. Wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc w wyzdrowieniu z COVIDu.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu tlenu może być wspomagane przez prawidłowe oddychanie. Posiadanie równowagi silnych wdechów i wydechów (tlenu i CO2) jest tym, co zapewnia nie tylko dobre wyniki w sporcie ale utrzymanie nas w zdrowiu. CO2 odgrywa ważną rolę w uwalnianiu m.in. tlenu z krwi. Jeśli COVID przejdzie w zapalenie płuc, kluczowe jest posiadanie "skutecznego" kaszlu oczyszczającego. Aby kaszleć efektywnie, trzeba bardziej skupić się na jakości wydechu. Zamiast pozwalać, by wydech był biernym odruchem, należy spróbować napiąć zarówno brzuch, jak i żebra. Uczucie ścisku i napięcie psychiczne towarzyszące chorobie może spowodować, że wykonywać będziemy wyłącznie płytkie wdechy. Może to doprowadzić do pogłębionego stresu i napięcia.

Najlepiej w takich sytuacjach oddychać przeponą.

Aby rozwinąć zdrowy wzorzec oddychania przeponowego warto wykonać następujące ćwiczenie:
• Połóż się na plecach lub usiądź wygodnie na podłodze lub na krześle. Możesz położyć ręce na swoim ciele, aby uzyskać bezpośrednią informację zwrotną przez dotyk.
• Zwróć uwagę na wdech, obserwując jak Twój brzuch rozszerza się podczas wciągania powietrza do płuc. Podczas gdy to się dzieje, górna część klatki piersiowej i ramiona powinny pozostać nieruchome.
• Każdy wydech jest pasywny - po prostu rozluźnij się, a powietrze wypłynie,
• Wejdź w stały rytm aktywnego wdechu i relaksującego wydechu.
• Po krótkiej chwili, gdy zacznie się to odbywać bez wysiłku, przenieś swoją uwagę na boki brzucha w okolice dolnych żeber. Postaraj się zaangażować dolne żebra - przy każdym wdechu powinny się one lekko rozszerzać na boki. Będzie to ruch bardziej efektywny niż z przodu.

wykonywanie cwiczen oddechowych moze pomoc w wyzdrowieniu z covidu 01

3. Wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc w zarządzaniu stanem zapalnym wywołanym przez stres i wysoki stopień zawartości kortyzolu.

Oddychanie to połączenie stanu umysłu z ciałem. Jeśli jesteśmy spięci, zestresowani, to dlatego, że nasz oddech przesyła sygnał do umysłu, komunikując mu, że to co dzieje się wokół nas daje poczucie pewnego rodzaju niebezpieczeństwa. Stres wpływa, że nasze tętno wzrasta wyższe tętno, większa zawartość kortyzolu wpływa na obniżenie naszej naturalnej odporności. Gdy poczucie niebezpieczeństwa mija uruchamia się system parasympatyczny , który działa na organizm hamująco. Nasz organizm powoli wraca do stanu równowagi. Ten stan równowagi jesteśmy w stanie szybciej osiągnąć właśnie poprzez prawidłowy oddech. Oddech torem brzusznym opiera się na prawidłowej i silnej pracy przepony. Podczas fizjologicznego wdechu przepona powinna się obniżać pionowo w dół, co powoduje rozprężenie jamy brzusznej. Prawidłowy oddech torem brzusznym rozpoczyna się w miednicy na wysokości pęcherza i stopniowo przenosi się do góry, wypełniając całą jamę brzuszną.

Co w takim razie należy robić aby przeciwdziałać takim sytuacjom lub jak sobie z nimi radzić? Stosuj PS czyli Przerywaj Stres. Stres sprawia, że się spinamy, a spinanie sprawia, że czujemy się nad wyraz czujni i spięci. Natura nas do tego przygotowała i jesteśmy w miarę na to odporni ale od czasu do czasu potrzebujemy resetu. Aby się zrestartować, należy rozluźnić ciało i wziąć kilka oddechów pracując przeponą - tor brzuszny - pamiętając o tym, że wdychamy powietrze przez nos. To proste przerwanie stresu sprawia, że wyjdziemy z trybu walki lub ucieczki na kilka sekund, a właśnie tego potrzebuje ciało, aby się zresetować i móc dalej działać.

Dobry oddech to taki, w którym ciało rozszerza się przy wdechu, a następnie zwęża przy wydechu. Nie powinniśmy rozciągać lub nadymać klatki piersiowej. Pracujemy nad elastycznością żeber, a kiedy opanujemy tą mechanikę można przejść do wzmacniania mięśni oddechowych.

wykonywanie cwiczen oddechowych moze pomoc w zarzadzaniu stanem zapalnym wywolanym przez stres i wysoki stopien zawartosci kortyzolu 01