Jak oddychać prawidłowo? Ćwiczenie oddychania przez nos – Część 2

jak oddychac prawidlowo treningoddechowy czesc 2 01 01

Korzyści oddychania przez nos

Jeśli jesteś niezwykle zajęty i nie czujesz, że masz dużo czasu na pracę z oddechem, ale chciałbyś nad nim popracować, aby poprawić zdrowie i samopoczucie, proponuję, abyś spróbował wdrożyć jedną z najbardziej podstawowych zasad: praktykuj oddychanie przez nos, a nie przez usta. Jest to coś, co możesz robić przez cały dzień... i noc.
Oto kilka korzyści z oddychania przez nos:

  • Spowalnia napływający strumień powietrza, co ma uspokajający wpływ na układ nerwowy (konkretnie aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który pomaga promować spokój i relaks).
  • Powietrze podróżuje wolniej i dłużej przebywa w pęcherzykach płucnych, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Dzięki temu tlen ma więcej czasu na dyfuzję w krwiobiegu, co może skutkować o 10-20 proc. większym poborem tlenu.
  • Twój nos działa jak filtr dla patogenów, takich jak bakterie i wirusy.
  • Powietrze trafiające do płuc jest dostosowywane do potrzeb organizmu - ogrzewane lub chłodzone, w zależności od środowiska zewnętrznego.
  • Oddychając przez nos, wydalasz do 40 procent mniej wody (co oznacza, że jesteś mniej podatny na odwodnienie).
  • Pozwala to uniknąć problemów związanych z długotrwałym, nadmiernym oddychaniem przez usta, takich jak problemy z zębami, stany zapalne górnych dróg oddechowych, pochylenie głowy do przodu, a nawet zmiany kształtu szczęki.

jak oddychac prawidlowo treningoddechowy czesc 2 01 01 01

Co zrobić, gdy nos jest zatkany?

Należy starać się zrobić wszystko, aby go odblokować. Czasami chodzi tylko o pokonanie dyskomfortu związanego z uczuciem duszności. Być może jesteś tak przyzwyczajony do oddychania przez usta, że oddychanie przez nos będzie się na początku wydawało nienaturalne. Ale im częściej będziesz oddychać przez nos, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. W pierwszych dniach i tygodniach pomogą Ci rozwieracze do nosa, plastry lub spraye (do udrożnienia nozdrzy). Jeśli masz odchyloną przegrodę (nieprawidłowe ułożenie kości i chrząstek oddzielających nozdrza), która przeszkadza w oddychaniu przez nos, możesz rozważyć porozmawianie z lekarzem o operacji korekcyjnej.

Jeśli Twoje drogi nosowe są tylko lekko zatkane, możesz pomóc je udrożnić stosując proste ćwiczenie: zrób niewielki wydech, zaciśnij nos i wstrzymaj oddech. Podczas szczytowego okresu wstrzymywania oddechu nagromadzi się CO2 i tlenek azotu, które są środkami rozszerzającymi naczynia krwionośne, co pomoże odblokować drogi oddechowe.

jak oddychac prawidlowo zatkany nos jak odetkac

Kiedy powinieneś oddychać przez nos?

Dobrą instrukcją jest myślenie o tym w trzech fazach:

1. Całkowite oddychanie przez nos.
2. Wdech nosem, wydech ustami
3. Całkowite oddychanie przez usta

W spoczynku i niskiej intensywności, możesz być w fazie 1 przez cały czas. Kiedy zaczynasz się ruszać lub nawet podnosić ciężkie rzeczy, możesz spróbować pozostać w tej fazie tak długo, jak to możliwe. W momencie, gdy wysiłek staje się zbyt ciężki, wtedy przejdź do fazy 2. Jeśli jeszcze bardziej zwiększysz obciążenie, zbliżając się do swoich maksymalnych możliwości, wtedy konieczna będzie faza 3. Gdy wysiłek zmaleje, możesz wrócić odpowiednio do fazy 2 i 1.

Kontynuuj czytanie artykułu