Iga Świątek trenuje z plastrem na ustach

iga swiatek wta montreal

Podczas ćwiczeń organizm potrzebuje więcej tlenu, aby wytwarzać energię, dlatego też produkuje więcej dwutlenku węgla. 

Plaster na ustach

Na portalach społecznościowych pojawiły się fotografie dokumentujące etapy przygotowań Igi Świątek do nadchodzącego występu w Montrealu. Warto przypomnieć, że tenisistka niedawno odniosła triumf w turnieju BNP Paribas Warsaw Open.

Wiodąca zawodniczka rankingu WTA podejmie wyzwanie obrony tytułu wielkoszlemowego, który zdobyła w Nowym Jorku rok temu. W ciekawym kontekście, w trakcie treningów w Kanadzie, Świątek wywołała zainteresowanie mediów prezentując się z zaklejonymi ustami. To niezwykła strategia, mająca na celu jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie możliwości jej organizmu. Niewątpliwie, nasza zawodniczka zaangażowała się w dodatkowe treningi oddechowe, dążąc do perfekcyjnego opanowania techniki oddychania w trakcie intensywnych wysiłków sportowych.

iga swiatek z plastrem na ustach

Dwutlenek węgla

Dwutlenek węgla pełni rolę bodźca regulującego nasz proces oddychania, wywołując zmiany w sposobie, w jaki oddychamy. Nasza zdolność do utrzymywania wysiłku fizycznego wiąże się z naszą wrażliwością na zmiany stężenia CO2 we krwi. W trakcie biegu oddychanie przez nos może wspomóc efektywne dotlenienie mięśni, choć równocześnie może nasilić uczucie potrzeby powietrza, co bywa uciążliwe. Natomiast oddychanie przez usta, choć szybsze, staje się wygodniejszym wyborem podczas intensywnych ćwiczeń.

Warto jednak zaznaczyć, że systematyczne ćwiczenia oddychania przez nos przez pewien okres czasu mogą prowadzić do adaptacji organizmu do tego stylu oddychania. Efektem tego mogą być korzyści w postaci lepszej wentylacji i bardziej efektywnego przepływu tlenu.

Zdjęcia: Iga Świątek Źródło: Newspix.pl / Zuma

iGa swiatek plaster na ustach