Triatlon i oddech

triathlon

Proces oddychania jest pomijanym i niedocenianym elementem treningu triathlonisty. W rzeczywistości wielu triathlonistów nawet nie zastanawia się nad oddychaniem jako ważnym elementem w przygotowaniach do zawodów.

Oddech to podstawa dobrego wyniku w sporcie

Proces oddychania jest pomijanym i niedocenianym elementem treningu triathlonisty. W rzeczywistości wielu triathlonistów nawet nie zastanawia się nad oddychaniem jako ważnym elementem w przygotowaniach. Wynika to z faktu, że oddychanie jest czynnością, którą wykonują automatycznie bez świadomej myśli o potencjale jaki niesie poprawny oddech. Co prawda wszyscy są świadomi, że ddychanie jest niezbędne do życia. Dzięki niemu dostarczamy tlen do organizmu, który jest potrzebny do jego funkcjonowania. Dlatego oddychanie ma duży wpływ na wyniki treningów i zawodów triathlonowych. Ciało musi działać w najlepszy możliwy sposób. W pełni optymalnie wykorzystując każde możliwe swoje atrybuty.
Niejednokrotnie triathloniści oddychają zbyt płytko lub nawet wstrzymują oddech podczas zawodów, co powoduje wiele negatywnych skutków. Zbyt mało tlenu prowadzi do szybszego zmęczenia, napięcia mięśni, utraty kontroli nad ruchami, a środek ciężkości podnosi się. Wszystkie te elementy maja wpływ na osiągane wyniki, gdyż ciało fizjologicznie nie jest w stanie działać w pełni swoich możliwości.
Z drugiej strony, oddychanie może być potężnym narzędziem do osiągania sukcesów w triathlonie i każdej innej dziedzinie sportu. Zapewnia ono organizmowi niezbędny tlen podczas pływania, jazdy na rowerze i biegania, co prowadzi do zwiększenia energii, zrelaksowania mięśni i utrzymania kontroli motorycznej, a także pozwala na dostosowanie intensywności treningu do optymalnego poziomu. Dodatkowo, oddychanie pozwala kontrolować emocje i stres, skupić uwagę na celu, a także tworzyć poczucie rytmu i płynności podczas każdej dyscypliny triathlonowej.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że oddychanie powinno być bardziej niż tylko automatyczną czynnością fizjologiczną. Powinno być traktowane jako narzędzie, które pomoże sportowcowi osiągnąć najlepsze wyniki i nawyk poprawnego oddechu, aby zmaksymalizować swoją wydajność.

athletic swimmers wetsuits beach

Aktywny oddech

Istnieją dwa rodzaje aktywnego oddychania, które mogą pomóc w osiągnięciu różnych celów: oddychanie powierzchowne i oddychanie głębokie. Oddychanie powierzchowne jest przydatne do zwiększenia intensywności, a oddychanie głębokie jest pomocne w uspokajaniu i relaksacji. Wiedząc, jakie rodzaje oddychania najlepiej nadają się do różnych sytuacji, zawodnik może osiągnąć więcej w swoim treningu i wyścigu triathlonowym.
Wniosek:
Oddychanie jest jednym z najważniejszych narzędzi w zestawie każdego sportowca
Oddychanie w trakcie treningu czy zawodów może być użyte jako narzędzie mentalne na różne sposoby, tak aby osiągnąć różne cele.
Istnieją dwa rodzaje oddychania, które mogą wpływać na ćwiczącego w różny sposób:

 • fizycznie,
 • psychicznie
 • emocjonalnie

pływacy na otwartej toni

Oddech przeponowy

Głębokie oddychanie obejmuje długie i wolne oddechy wykonywane przez nos aktywujące przeponę. Najlepiej stosować je, gdy trenujący czuje niepokój i jest zestresowany. Głębokie oddychanie może być wykorzystane do skoncentrowania się w chaosie przygotowań do zawodów i pomaga ponownie się skoncentrować.
Może również wprowadzić uczucie spokoju i relaksu, dostarczając więcej tlenu do organizmu. Oddychanie spokojne, głębokie przeponą przez nos nie tylko relaksuje. Przepona ma związek z poruszaniem się ciała. Jeśli oddech nie będzie prawidłowy, ruch także na tym będzie cierpiał.
Pomimo ogromnych korzyści płynących z oddychania nosem 95% ćwiczących oddycha ustami. To błąd. Co prawda pierwsze treningi z oddechem przez nos wiązać się będą z silniejszym głodem powietrza ale we krwi wzrośnie ilość CO2, który jest głównym trigerem oddechowym. Dzięki niemu tlen odrywa się od hemoglobiny i dostaje do tkanek i mózgu.
Po kilku tygodniach ćwiczeń przeprowadzanych z oddechem przez nos, głód powietrza się zmniejszy a oddech lżejszy. Trenując z oddechem przez nos ćwiczący doświadczy lepszej regeneracji, mniejszej produkcji kwasu mlekowego i redukcji ryzyka wystąpienia wysiłkowego zwężenia oskrzeli. Kolejnym atutem oddychania nosem jest osiągnięcie stanu flow, ciało i umysł są zarówno spokojne jak i czujne. Stajesz się jednością z zadaniem

Oddech energiczny

Agresywne oddychanie obejmuje oddechy, które są nadal głębokie, ale mają bardziej energiczny wydech. Najlepiej takiego oddechu używać na przykład podczas krótkiego i stromego podjazdu na rowerze lub gdy chcesz dobrze zakończyć bieg. Ten rodzaj oddychania ma kilka zalet. Po pierwsze, zwiększa intensywność fizjologiczną, pobudzając przepływ krwi i adrenaliny. Po drugie, generuje uczucie podniecenia i energii; zawodnik bardziej się nakręca. Wreszcie, agresywne oddychanie tworzy bardziej stanowczy i zdeterminowany sposób myślenia, w którym zapewniamy sobie dominację mentalną nad warunkami lub konkurentami. Pomocnym narzędziem, aby upewnić się, że oddychamy aktywnie, jest nadymanie policzków przy każdym wydechu. Wypchnięcie policzków daje fizyczną informację zwrotną. Daje również trenerom widoczną informację zwrotną.

athletic woman participating cross country

Przykłady ćwiczeń z wykorzystaniem różnych rodzajów oddychania:

 • Ćwiczenie relaksacyjne - głębokie oddychanie:
 • Siedź lub leż w wygodnym miejscu, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Wdychaj powietrze przez nos przez 4 sekundy, trzymaj przez chwilę, a następnie wydychaj przez nos przez 6 sekund. Powtórz ten proces przez 5-10 minut. To ćwiczenie pomoże ci się uspokoić, zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu.
 • Ćwiczenie przed wysiłkiem - agresywne oddychanie:
 • Stań lub usiądź w wygodnym miejscu i skup się na swoim oddechu. Wdychaj powietrze przez nos na 2-3 sekundy, a następnie zrób głośny, szybki wydech przez usta. Powtórz to przez 10-15 sekund. To ćwiczenie zwiększy intensywność fizjologiczną, przygotując Cię do krótkiego i intensywnego wysiłku.

Pamiętaj, że oddychanie to naturalny proces, który odbywa się automatycznie. Jednak umiejętność kontrolowania oddechu może pomóc ci poprawić swoją wydajność fizyczną, psychiczną i emocjonalną.

Element treningu wysokogórskiego
Ćwiczenie to dedykowane jest osobom wyłącznie młodym, zdrowym i sprawnym fizycznie. trening ma na celu wprowadzić ciało zawodnika w stan kontrolowanego stresu, rozszerzy drogi oddechowe i zwiększy przepływ krwi do mózgu. Pobudzi śledzionę, poprawi zdolność krwi do transportu tlenu przez co najmniej 10 minut.
 • kontynuuj ruch przez 30 sekund do minuty
 • zrób wydech i zatkaj nos palcami
 • gdy głód powietrza się nasili zwiększ tempo ruchu
 • rozluźnij ciało, możesz poczuć skurcze przepony
 • gdy głód powietrza stanie się silny wypuść powietrze i zrób wdech przez nos
 • uspokój oddech i powtórz cwiczenie 5 razy robiąc minutowe przerwy między oddechami.

cyclist leads actionfront view man riding bicycle racing road

Kiedy korzystać z oddychania nosem

Oddychanie nosem jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest używane regularnie jako część treningu i zawodów triathlonowych. Istnieją pewne momenty, kiedy oddychanie może być niezwykle pomocne, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Nierzadko triathloniści nieumyślnie wstrzymują oddech podczas pływania, jazdy na rowerze lub biegania, co może negatywnie wpłynąć na ich wyniki. Włącz oddychanie podczas każdego wysiłku. Najlepiej nosem (pływanie to jedyna dyscyplina gdzie oddychamy ustami). Na początku musisz być świadomy swojego oddechu, ale z czasem aktywne oddychanie stanie się naturalnym nawykiem. Po zakończeniu każdego treningu lub po zawodach, szybka i całkowita regeneracja jest niezbędna do zachowania wysokiej wydajności. Oddychanie może pomóc Ci w tym procesie, umożliwiając szybszą kontrolę nad Twoim oddechem i dostarczając Ci więcej tlenu.
Oddychanie nosem jest potężnym narzędziem, które może pomóc Ci w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Kiedy czujesz się psychicznie zmęczony lub stresujesz się przed zawodami, skupienie się na oddechu może zwiększyć poczucie kontroli, pewność siebie i komfort.

male sportswear sunglasses running forest