Oddychanie – aplikacje na wybrane zegarki

applikacje oddechowe zegarki

Apple Watch, Polar, Garmin i FitBit


Wielu producentów zegarków typu smartwatch czy opasek sportowych w ramach oferowanego produktu posiada szereg aplikacji w tym takie, które maja poprawić nam nastrój i zmniejszyć efekty stresu. Skupiliśmy się na 4 platformach od Apple, Polara, Garmina i Google (FitBit).

Większość producentów dodaje do swoich urządzeń aplikacje wspomagające ćwiczenia oddechowe. W przypadku np. Samsunga jest to znana i ceniona aplikacja Calm. My skupiliśmy się na aplikacjach natywnie dostarczanych z zegarkiem. Ćwiczenia oddechowe, maja za zadanie pomóc zrelaksować ciało i umysł oraz lepiej radzić sobie ze stresem.

Aplikacje pomagają w powolnym, regularnym oddychaniu w ustalonym wcześniej tempie lub predefiniowanym przez producenta tempie np. sześciu oddechów na minutę, co jest optymalną częstotliwością oddychania dla uzyskania rezultatów zmniejszających stres. Kiedy oddychamy głęboko i powoli, rytm serca zaczyna synchronizować się z rytmem oddychania, a odstęp między uderzeniami staje się bardziej zróżnicowany.

Podczas ćwiczeń oddechowych zegarek lub opaska z taka aplikacją pomaga nam utrzymać regularny, powolny rytm oddechu. Producenci stosują tu różne formy wspomagające, najczęściej wizualizację procesu oddychania za pomocą animacji na wyświetlaczu oraz poprzez delikatne wibracje. Aplikacja w zegarku mierzy reakcję organizmu na ćwiczenia oddechowe i zapewnia informacje zwrotne na temat ich efektów. Po wykonaniu ćwiczenia na ekranie wyświetla nam się podsumowanie wykonanego ćwiczenia. Często ćwiczenia oddechowe są elementem bardziej rozbudowanej aplikacji, której zadaniem jest monitorowanie stresu, jakości snu i zdrowia. Tak jest np. w przypadku urządzeń FitBit.

applikacje oddechowe zegarki

Powiadomienia


Aplikacje przypominają nam o konieczności przeprowadzenia ćwiczeń oddechowych, można tą funkcje wyłączyć, można także ustawić częstotliwość pojawiania się takiego komunikatu. Ćwiczenia są bardzo proste i relaksacyjne, wizualizacja pomaga nam się bardziej skupić na zadaniu, tym samym wspiera naszą uważność i koncentrację.

Trening oddechowy aby był skuteczny i abyśmy poczuli jego wpływ na nasz układ wymaga regularności. Zwiększenie naszego komfortu psychicznego oraz zmniejszenie stresu jest jednak tego warte, tym bardziej że jak opisaliśmy to wcześniej aplikacje same nam przypominają o konieczności przeprowadzenia ćwiczenia oddechowego.

Apple Watch Breathe

Uważność od Apple


Dzięki aplikacji Uważność na zegarku Apple Watch można skoncentrować się na oddychaniu, wykonując serię głębokich oddechów, lub poświęcić chwilę na zastanowienie się nad jakąś myślą lub działaniem. Uważność to stan aktywnego otwarcia umysłu na chwilę obecną. W trakcie ćwiczenia obserwujemy swoje myśli i uczucia z dystansem, bez oceniania ich. Zasada jak widać jest mało skomplikowana - najważniejsze aby znaleźć czas w ciągu dnia na wykonanie ćwiczeń. Swoje minuty uważności można prześledzić w telefonie w aplikacji Zdrowie.

uwaznosc apple watch

W przypadku Polara, urządzenie wskaże nam w jakiej strefie uspokojenia i ile czasu tam spędziliśmy.

Strefy uspokojenia to ametystowa, szafirowa i diamentowa. Dzięki nim dowiadujemy się, jak dobrze zsynchronizowane jest bicie naszego serca z oddechem oraz jak blisko jesteśmy osiągnięcia optymalnej częstotliwości oddychania, czyli sześciu oddechów na minutę. Im wyższa strefa, tym lepsza synchronizacja z optymalnym rytmem. W przypadku najwyższej strefy uspokojenia, diamentowej, musimy być w stanie zachować powolny rytm około sześciu oddechów na minutę lub wolniejszy. Im więcej czasu spędzimy w wysokich strefach, tym więcej korzyści powinniśmy poczuć w dłuższej perspektywie.

serene polar

Aktywność oddechowa wg Garmina

W przypadku Garmina część zegarków obsługuje techniki aktywności oddechowej. Profil Aktywność oddechowa, pomaga zwiększyć świadomość, zmniejszyć stres, poprawić ostrość umysłu, zwiększyć wydajność pracy lub przygotować się do snu. Korzystanie z tej aktywności pozwala ćwiczyć trzy różne techniki oddechowe - opisane dokładnie w tabeli zbiorczej na końcu artykułu.

profile od garmina

FitBit proponuje Relax

Korzystanie z funkcji Relax w przypadku wyboru zegarka firmy FitBit to pestka — po prostu, należy uruchomić aplikacje i zacząć ćwiczenia wg wskazówek. Zegarek zmierzy nasze tętno w czasie rzeczywistym, aby ustawić spersonalizowane tempo oddechu przed rozpoczęciem 2 lub 5 minutowej sesji uważności. Podczas wdechu i wydechu zsynchronizowane z kołem, fale w tle pokazują czy poprawnie wykonujemy technikę oddychania. Dostępny jest również tryb wibracji, dla tych ćwiczących, którzy wolą mieć zamknięte oczy podczas realizacji ćwiczenia.

aplikacja FitBit relax app

Nazwa Apple Watch - uważność Polar Serene Garmin FitBit Relax by Google
applewatch polar serene garmin fitbit relax by google
Działanie Dzięki aplikacji Uważność na zegarku Apple Watch możesz skoncentrować się na oddychaniu, wykonując serię głębokich oddechów, lub poświęcić chwilę na zastanowienie się nad jakąś myślą lub działaniem. Serene - aplikacja z ćwiczeniami oddechowymi, które pomagają zrelaksować ciało i umysł oraz radzić sobie ze stresem. W zgodnych urządzeniach firmy Garmin można korzystać z wbudowanego profilu aktywności oddechowej, aby ćwiczyć trzy różne techniki oddychania: uspokajającą, uspójniającą oraz zapewniającą relaks i skupienie. Oto, czego można się spodziewać, wypróbowując każdą technikę Aplikacja Relax pomoże Ci znaleźć chwile spokoju w ciągu dnia dzięki spersonalizowanym sesjom głębokiego oddychania. Głębokie oddychanie to powszechna technika medytacyjna, która może pomóc uwolnić się od stresu i utrzymać spokojniejszy stan umysłu. Badania pokazują, że poświęcenie kilku minut dziennie na relaks może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.Urządzenie śledzi zmienność tętna, zmiany tętna z uderzenia na uderzenie na początku każdej sesji, aby zalecić spersonalizowany wzorzec oddychania.
Jak zacząć sesję? Na zegarku Apple Watch stuknij aplikację Uważność. Stuknij ikonę , a następnie stuknij opcję Czas trwania, aby dostosować długość sesji. Stuknij aplikację Oddech. Aby zakończyć sesję wcześniej, przesuń palcem w prawo i stuknij opcję Zakończ. Dopasuj zegarek tuż pod nadgarstkiem.
• Usiądź lub połóż się wygodnie. Sprawdź, czy pozycja umożliwia Ci rozluźnienie ramion oraz trzymanie rąk nieruchomo przez cały czas wykonywania ćwiczenia oddechowego.
• Rozpocznij sesję oddechową i stosuj się do wskazówek dotyczących oddechu na wyświetlaczu lub poprzez wibracje.
• Główny element naprowadzający na animacji zmienia kolor na podstawie aktualnej strefy uspokojenia.
• Po ćwiczeniu na zegarku wyświetlą się wyniki w postaci czasu spędzonego w różnych strefach uspokojenia
Spokój: Jest to 10-minutowe ćwiczenie, które ma na celu przygotowanie do snu. W miarę wykonywania ćwiczenia dojdziesz do punktu, gdy będziesz w stanie wdychać powietrze przez 4 sekundy, zatrzymywać na 7 sekund i wydychać przez 8 sekund.

Spójność: To 15-minutowe ćwiczenie powinno pomóc poczuć równowagę i spokój, a nie podekscytowanie ani nadmierne odprężenie. Stopniowo będziesz zmniejszać tempo oddechu aż do uzyskania równomiernego 6-sekundowego wdechu i 6-sekundowego wydechu.

Relaks i skupienie: Jest to kolejne 15-minutowe ćwiczenie, które ma na celu skupienie uwagi i koncentrację bez wysiłku. Ta technika, nazywana czasem „oddychaniem pudełkowym” lub „kwadratowym”, wspomaga dążenie ku schematowi oddychania „4:4:4:4”, co oznacza 4-sekundowy wdech, 4-sekundowe wstrzymanie, 4-sekundowy wydech i 4-sekundowe wstrzymanie.

Istnieje również 5-minutowa wersja tego ćwiczenia, która jest zalecana, gdy Twój zegarek wykryje wyjątkowo duży stres i powiadomi o konieczności relaksu
Na urządzeniu przesuń palcem w prawo lub w lewo do aplikacji Relax i dotknij, aby ją otworzyć.
• Aby rozpocząć sesję o tej samej długości, co poprzednia, dotknij Rozpocznij. Aby ustawić niestandardowy czas trwania sesji:
• Przesuń w górę i kliknij Własne.
• Przesuń palcem w górę lub w dół, aby wybrać liczbę minut, a następnie stuknij, aby ustawić minuty.
• Kliknij Start.
• Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Po zakończeniu wyświetl podsumowanie i dotknij Gotowe , aby zamknąć aplikację.