Korzyści płynące z głębokiego oddychania

cwiczenia oddechowe dla zdrowia poprawy kondycji 01

Zarówno specjaliści zajmujący się naszym zdrowiem psychicznym, jak i jogini, zalecają głębokie oddychanie ze względu na ogromne profity wynikające z tego procesu. Przynosi ono korzyści zdrowiu psychicznemu, a nie tylko układowi oddechowemu.

Zarówno specjaliści zajmujący się naszym zdrowiem psychicznym, jak i jogini, zalecają głębokie oddychanie ze względu na ogromne profity wynikające z tego procesu. Przynosi ono korzyści zdrowiu psychicznemu, a nie tylko układowi oddechowemu.

Rocznie bierzemy ponad osiem milionów oddechów — dlaczego zatem tak trudno jest uzyskać głęboki oddech? I czym właściwie jest głęboki oddech? Dowiedz się więcej o tym, dlaczego powinieneś spróbować głębokiego oddychania i jak to zrobić.

Rodzaje oddechu

Oddychasz w każdej chwili dnia, ale możesz nie wiedzieć, że istnieją różne rodzaje oddychania. W rzeczywistości są cztery!

Oto cztery rodzaje oddychania:
1. Eupnea czyli spokojne oddychanie określane także jako spoczynkowa częstość oddechów. Jest to rodzaj oddychania, który wykonujesz prawdopodobnie czytając tą informację. To jest oddychanie, które pojawia się, gdy nie myślisz o oddychaniu. Określane również jako „spokojne oddychanie”, zarówno przepona, jak i zewnętrzne mięśnie międzyżebrowe pracują bez wysiłku.
2. Oddychanie przeponowe: znane również jako głębokie oddychanie, mięsień przepony musi kurczyć się podczas tego typu oddychania. Gdy mięsień się kurczy, oddech biernie opuszcza płuca.
3. Oddychanie żebrowe: tryb oddychania, który wymaga skurczu mięśni międzyżebrowych. Gdy mięśnie międzyżebrowe rozluźniają się, powietrze biernie opuszcza płuca. Ten rodzaj oddychania jest również znany jako oddychanie płytkie.
4. Bezdech: Znany również jako oddychanie wymuszone, zarówno wdech, jak i wydech są aktywne, a nie pasywne, z powodu skurczów mięśni.

cwiczenia oddechowe dla zdrowia poprawy kondycji 01

Korzyści z głębokiego oddychania

Naturalną zdolność głębokiego oddychania tracimy około czwartego roku życia. Prawidłowe oddychanie kształtuje naszą postawę. Klatka piersiowa rozszerza się, kręgosłup wydłuża, a mięśnie międzyżebrowe rozciągają. Pojemność płuc wzrasta i wymiana gazowa w takich płucach jest przez to większa.

W czym może pomóc głębokie oddychanie:
• Lęk
• Depresja
• Radzenie sobie ze stresem
• Poprawa skupienia
• Lepszy sen
• Szybsza regeneracja po ćwiczeniach lub wysiłku

Dlaczego głębokie oddychanie pomaga

Być może zastanawiasz się, dlaczego oddychanie ma tak ogromny wpływ na Twój organizm? Powolne oddychanie aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, zwany także układem „odpoczynku i trawienia”. Jego zadaniem jest oszczędzanie energii, którą wykorzystuje organizm w procesach takich jak trawienie czy oddawanie moczu.

Głębokie oddychanie przeponowe aktywuje również nerw błędny , który jest jak szef przywspółczulnego układu nerwowego, nadzorując takie rzeczy, jak nastrój, trawienie i tętno. Wysyła także więcej tlenu do mózgu i innych narządów.

Jeśli po głębokim oddychaniu przeponowym poczujesz się lekko oszołomiony, możesz przestać. Uczucie powinno szybko minąć. (Jeśli nadal odczuwasz zawroty głowy, skontaktuj się z lekarzem.)

korzysci plynace z glebokiego oddychania 01

Jak wykonywać głębokie oddychanie

Istnieje wiele różnych sposobów lub ćwiczeń. Dodatkową korzyścią jest to, że wszystkie mają charakter powtarzalny, co również pomoże ci osiągnąć stan medytacyjny.
Jeśli masz już astmę lub inne problemy z oddychaniem, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń głębokiego oddychania.

Oddychanie przeponowe

Przepona, to mały mięsień tuż pod twoimi płucami. Jeśli oddychasz „prawidłowo”, skurczy się i przesunie w dół, aby Twoje płuca mogły się rozszerzyć, aby nabrać świeżego powietrza. Po wydechu dzieje się odwrotnie; rozluźnia się i przesuwa dalej w górę klatki piersiowej.

Aby zaangażować się w oddychanie przeponowe:
1. Zacznij od ułożenia jednej ręki na sercu a drugiej na brzuchu.
2. Oddychaj przez nos i pozwól, aby powietrze wypełniło Twój brzuch. Trzymaj ręce na sercu i brzuchu i obserwuj, jak porusza się dłoń ułożona na twoim brzuchu, podczas gdy ta dotykająca okolic serca powinna pozostać nieruchomo.
3. Naciągnij pępek w kierunku kręgosłupa podczas wydechu, tak jakbyś zdmuchiwał świeczki urodzinowe.
4. Poczuj, jak ręka położona na brzuchu zsuwa się do pierwotnej pozycji.
5. Powtórz ćwiczenie od trzech do pięciu razy, zwracając uwagę na to, jak się czujesz za każdym razem.

oddychanie glebokie spokoj relaks cwiczenia oddechowe zdrowotne 01

4-7-8 Oddychanie

Przy takim oddychaniu będziesz wdychać powietrze przez cztery sekundy, wstrzymywać oddech na siedem sekund, i robić wydech na osiem:
1. Zacznij od jednej ręki położonej na sercu, a drugiej na brzuchu, podobnie jak w ćwiczeniu oddychania przeponowego.
2. Weź jeden, głęboki, powolny wdech z brzucha, poczujesz, jak przepona opada. Policz do czterech podczas wdechu.
3. U góry wstrzymaj oddech, licząc do siedmiu.
4. Przez osiem sekund wydychaj powietrze, całkowicie opróżniając płuca.
5. Powtórz ćwiczenie trzy do pięciu razy, aż poczujesz się zrelaksowany/zrelaksowana.

Porady i wskazówki

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które można wypróbować, ćwicząc techniki głębokiego oddychania.

Znajdź czas na głębokie oddychanie
Może to zabrzmieć głupio, aby ustawić alarm lub minutnik, aby oddychać, ale może to pomóc w zapewnieniu nam regularnego ćwiczenia głębokiego oddychania.
Zamiast przewracać się i chwytać za telefon, gdy włączy się alarm, spróbuj wykonać kilka rund tych ćwiczeń oddechowych.

Zrób to przed i podczas stresujących sytuacji
Ćwicz ćwiczenia głębokiego oddychania, kiedy niekoniecznie ich potrzebujesz. Gdy jednak poczujesz się zestresowany w danym momencie stosując technikę głębokiego oddychania będziesz już ekspertem w tej materii.
Najlepsze w oddychaniu dla zrelaksowania się jest to, że nikt nie musi wiedzieć, że to robisz, więc możesz takie ćwiczenia wykonywać w dowolnym miejscu i czasie.

oddychanie glebokie treningoddechowy w zastosowaniu 01