Czy mózg ma coś wspólnego z oddychaniem?

powerbreath oddech

Oddychanie jest nie tylko niezbędne do utrzymania nas przy życiu, ale także wpływa na nasze emocje, uwagę i sposób, w jaki nasze mózgi przetwarzają otaczający nas świat.

Efekty oddychania

Oddychanie jest nie tylko niezbędne do utrzymania nas przy życiu, ale także wpływa na nasze emocje, uwagę i sposób, w jaki nasze mózgi przetwarzają otaczający nas świat.
„Wdech… Wydech…” lub: „Weź głęboki wdech i policz do dziesięciu”. Uspokajający efekt oddychania w sytuacjach stresowych to koncepcja, z którą większość z nas spotkała się już wcześniej. Teraz profesor Micah Allen z Wydziału Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus zbliżył się o krok do zrozumienia, jak sam akt oddychania kształtuje nasz mózg. Naukowcy zsyntetyzowali wyniki kilkunastu badań z obrazowaniem mózgu gryzoni, małp i człowieka i wykorzystali je do zaproponowania nowego modelu obliczeniowego, który wyjaśnia, w jaki sposób nasz oddech wpływa na oczekiwania mózgu.

„Odkryliśmy, że w wielu różnych rodzajach zadań u zwierząt, rytmy mózgu są ściśle powiązane z rytmem naszego oddechu. Podczas wdechu jesteśmy bardziej wrażliwi na świat zewnętrzny, podczas gdy mózg bardziej dostraja się podczas wydechu. Jest to również zgodne z tym, w jaki sposób niektóre sporty ekstremalne wykorzystują oddychanie, na przykład zawodowi strzelcy są szkoleni, aby pociągać za spust na końcu wydechu” – wyjaśnia profesor Micah Allen. Badanie sugeruje, że oddychanie to coś więcej niż tylko coś, co robimy, aby przeżyć, wyjaśnia profesor.

„Sugeruje to, że mózg i oddech są ze sobą ściśle powiązane w sposób, który wykracza daleko poza przetrwanie, aby faktycznie wpływać na nasze emocje, naszą uwagę i sposób przetwarzania świata zewnętrznego. Nasz model sugeruje, że w mózgu istnieje wspólny mechanizm, który łączy rytm oddychania z tymi zdarzeniami”.

Oddychanie a mózg

Oddychanie może wpływać na nasze zdrowie psychiczne

Zrozumienie, w jaki sposób oddychanie kształtuje nasz mózg, a co za tym idzie, nasz nastrój, myśli i zachowania, jest ważnym celem, aby lepiej zapobiegać chorobom psychicznym i je leczyć. „Trudności w oddychaniu wiążą się z bardzo dużym wzrostem ryzyka zaburzeń nastroju, takich jak lęk i depresja. Wiemy, że oddychanie, choroby układu oddechowego i zaburzenia psychiczne są ze sobą ściśle powiązane.

„Nasze badanie wskazuje, że kolejne metody leczenia tych zaburzeń będzie można znaleźć w opracowaniu nowych sposobów na wyrównanie rytmów mózgu i ciała, traktowaniu ich leczenia komplementarnie nie osobno” – wyjaśnia Micah Allen.

Stabilizowanie umysłu poprzez oddychanie jest znaną i stosowaną taktyką w wielu tradycjach, takich jak joga i medytacja. Nowe badanie rzuca światło na to, jak mózg sobie z tym radzi. Sugeruje to, że istnieją trzy ścieżki w mózgu, które kontrolują tę interakcję między oddychaniem a aktywnością mózgu.

Sugeruje to również, że nasz wzorzec oddychania sprawia, że mózg jest bardziej „wrażliwy na bodźce”, co oznacza, że neurony są bardziej podatne na działanie bodźca w określonych momentach oddychania

Oddech nosem

Nadchodzą nowe badania

Nowe badanie daje naukowcom nowy cel dla przyszłych badań na przykład dla osób z zaburzeniami oddechowymi lub zaburzeniami nastroju (stany depresyjne, lękowe i stres), a Micah Allen i jego grupa już rozpoczęli nowe projekty oparte na badaniu.

„Mamy wiele bieżących projektów, które opierają się na różnych częściach zaproponowanego przez nas modelu. Prowadzimy innowacyjne badania obrazowania mózgu u ludzi, aby spróbować zrozumieć, w jaki sposób oddychanie w mózgu wpływa na różne rodzaje emocjonalnej i wizualnej percepcji, takie badania są już prowadzone” – mówi Micah Allen.

Zespół profesora współpracuje również z zespołem pulmonologii w szpitalu uniwersyteckim w Aarhus, gdzie narzędzia opracowane w laboratorium służą do zrozumienia, czy osoba cierpiąca na przewlekłą chorobę dziedziczną może mieć zaburzenia w relacji oddech-mózg. A nadchodzą kolejne projekty, mówi Micah Allen.

„Będziemy używać kombinacji neuroobrazowania ludzi i zwierząt, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób oddychanie wpływa na mózg, a także wykorzystywać nasze badania, w jaki sposób różne leki wpływają na interakcję oddechowo-mózgową. Chcielibyśmy również pewnego dnia zbadać, w jaki sposób czynniki stylu życia, takie jak stres, sen, a nawet takie rzeczy, jak pływanie zimą w lodowatej wodzie/morsowanie, wpływają na interakcję oddech-mózg” – mówi Micah Allen.

Autor: Jakob Christensen (Neuroscience)
Źródło: Uniwersytet w Aarhus

powerbreath oddech