Dlaczego tak ważne jest aby dziecko oddychało nosem?

zamknieta buzia, oddech przez nos, chłopiec

Zmiany w wyglądzie, postawie oraz przyswajaniu wiedzy.

Pozycja języka

Dzięki prawidłowej pozycji języka, ust i zębów oraz oddychaniu przez nos rozwijające się dziecko nie ma łopotów w przyszłości z negatywnymi zmianami w kształcie twarzoczaszki.
Dzięki prawidłowej pozycji języka i oddychaniu torem nosowym można poprawić wygląd twarzy dziecka. Jakiego rodzaju ćwiczenia powinien podjąć się rodzic z dzieckiem aby to osiągnąć?
Przede wszystkim musi zwrócić uwagę na to czy dziecko ma w pełni zamknięte usta, czy podczas gdy dziecko nie je i nie mówi ma złączone zęby, czy język w całości spoczywa na podniebieniu i czy dziecko oddycha nosem. Ważne by pamiętać aby podawać dziecku pokarmy twarde, gdyż ich żucie poprawia zgryz oraz aby dziecko przełykało pokarm z zamkniętymi ustami i z językiem na podniebieniu.

butejko: wady zgryzu oddychanie przez usta

Dzięki tym prostym zasadom rodzic jest w stanie poprawić wygląd swojego dziecka. Ponadto powinien zwrócić uwagę na prawidłową postawę dziecka podczas siedzenia i wykonywania ćwiczeń.

Pozycja:

  • Głowa wyprostowana jakby unosił ją balonik
  • Usta całkowicie zamknięte
  • Ramiona do tyłu
  • Brzuch wciągnięty
  • Biodra do przodu, pośladki do tyłu
  • Dłonie na udach
  • Nogi zgięte w kolanach pod kątem 90°
  • Stopy rozstawione w tej samej odległości co ramiona


Jeżeli krzesło jest za wysokie dla dziecka należy położyć pod stopy np. książki tak aby nogi zgięte w kolanach tworzyły kąt 90°.
Dziecko powinno siedzieć na skraju siedziska, nie używać przy tym oparcia ani podłokietników.

prawidłowa postawa siedząca

Ćwiczenia ramion w pozycji siedzącej i ustalenie pozycji języka

  • wysuń ramiona do przodu
  • unieś ramiona najwyżej jak potrafisz
  • z najwyższej pozycji przesuń je maksymalnie do tyłu
  • zrelaksuj się pozostawiając ramiona lekko w tyle i połóż dłonie na udach


Aby ustalić pozycję ust, zębów i języka dziecko powinno usiąść prosto i odliczać powoli na głos od 1-60 (młodsze dzieci do 30-tu). Po każdej wielokrotności liczby 5 dziecko powinno wziąć wdech przez nos. Między poszczególnymi liczbami powinno zamykać usta, delikatnie łączyć zęby i układać język na podniebieniu. Oddech wykonywany jest wyłącznie przez nos. Warto aby rodzic podczas takiego ćwiczenia nagrywał swoje dziecko np. telefonem aby móc monitorować postępy w wykonywanych ćwiczeniach.
Innym ćwiczeniem na „zmuszenie” języka do prawidłowego położenia jest kliknięcie dwa razy językiem o podniebienie po czym szybkie zamknięcie ust, złączenie zębów z językiem ułożonym na podniebieniu. Dla ułatwienia zrozumienia kliknięcia można poprosić dziecko o wymówienie litery N i natychmiastowego zamknięcia ust i złączenia zębów.
Tego typu ćwiczenia powinno się wykonywać od 6-10 razy dziennie.

ćwiczenia językowe

Jedzenie

Podczas jedzenia dziecko powinno przeżuwać każdy kęs 15-20 razy aby twarde pokarmy zamieniły się w półpłynną papkę. Usta przy tym muszą być zamknięte. To ważne. Podczas jedzenia nie wolno mieć otwartej buzi. To ćwiczenie wzmocni mięśnie twarzy i szczęk.
Dziecko nie do końca rozumie co to znaczy oddychać wyłącznie nosem. Podczas ruchu czy w momencie kiedy jest zajęte wykonywaniem jakieś czynności często otwiera usta. Odbywa się to bez jego kontroli. Stąd pomysł aby podczas ćwiczeń i snu dziecko nosiło plasterek na ustach. W ciągu dnia od 15-2 godzin dziennie. Jest to niezbędne aby wytworzyć nowe powiązania neuronalne i zmienić nawyki oddechowe. Podstawą redukcji oddechowej jest sta

Warto pamiętać, że oddychanie przez nos:

  • zapobiega brzydkiemu oddechowi
  • pomaga utrzymać zdrowe zęby
  • dzieci śpiące z otwartymi ustami 10 razy częściej doświadczają trudności w nauce (gorsza jakość snu)
  • dzieci z ADHD często maja zapchany nos i katar sienny, u sporej grupy dzieci zaburzenia snu przybierają formę chrapania lub bezdechu sennego, u wielu rozwija się wspomniane ADHD czy zaburzenia uczenia się.


Opisana wcześniej prawidłowa pozycja języka na podniebieniu ma zasadnicze znaczenie nie tylko w rozwoju kształtu twarzoczaszki ale wpływa na zdrowie dziecka. Kiedy język opada i spoczywa na dnie jamy ustnej, istnieje ryzyko że zacznie zapadać się do dróg oddechowych. Dziecko wysuwa wówczas głowę lekko do przodu. Dzieje się to z prostej przyczyny: zwężenia dróg oddechowych. Dziecku w tej sytuacji łatwiej jest z wysuniętą głową do przodu oddychać.

Ćwiczenia oddechowe poza poprawą wzorca oddechowego mają na celu połączyć aktywność mięśniową, która zwiększa poziom CO2 (dwutlenku węgla), ze wstrzymaniem oddechu, które zwiększa ilość CO2 i NO (tlenku azotu) w ciele.

U dzieci przyczyną zwężenia dróg oddechowych może być także powiększony migdałek gardłowy. W takim przypadku oddychanie przez nos powinno zmniejszyć wielkość migdałka ale nie załatwia ostatecznie sprawy. Należy się z tym udać do laryngologa.

dziewczynka u lekarza

Stosowanie plasterków na usta.

Plasterki przede wszystkim wspierają trening oddechowy, gdzie celem jest przywrócenie oddychania przez nos. Plasterek sam w sobie nie poprawia stanu uzębienia jak można przeczytać na niektórych forach lub w artykułach. Jego rolą jest wsparcie ćwiczeń. Dzięki elastyczności taśmy kinezjologicznej, z której jest wykonany usta zbliżają się do siebie, co stymuluje ich domknięcie i zapewnia oddech nosem.

Dla chętnych poznania technik oddechowych zapraszamy na stronę: Butejko.pl oraz Warsztaty oddechowe

Oddychanie Nosem Dzieci, Zatkanie nosa, Przewlekłe zapalenie zatok, Zapalenie błony śluzowej nosa, Przewlekłe zapalenie gardła, Przewlekłe zapalenie migdałków, Przewlekłe zapalenie oskrzeli, Obstrukcja nosowa, Chrapanie, Przeciwdziałanie zatkanemu nosowi u dzieci, Zdrowie dzieci, Oddychanie przez usta, Diagnoza oddychania nosem u dzieci, Terapia oddychania nosowego, Ćwiczenia oddychania nosowego u dzieci, Alergie, Astma, Infekcje górnych dróg oddechowych, oddech, ciężki oddech, przepona

plaster myotape na usta dla dzieci 4 11 lat