Kurs Treningu Oddechowego Poziom 1
Darmowy Mini Kurs Podstawy Oddychania
Warsztaty oddechowe dla uczelni
Szkolenia i warsztaty dla grup i osób indywidualnych
POWERbreathe
Airofit
Mediti
Buteykoclinic App
OxygenAdvantage
Oddychanie jest aktem nieświadomym. Oddychanie dostarcza organizmowi niezbędnego tlenu, bez którego nasze komórki nie mogą się obyć. Pytanie zasadnicze; czy oddychamy we właściwy sposób?
Powietrze, którym oddychamy, powinno trafić do nas przez nos. Tam jest przetwarzane. Nos to swego rodzaju filtr wyłożony drobnymi włoskami zwanymi rzęskami. Rzęski pełnią wiele funkcji: filtrują, nawilżają i ogrzewają lub schładzają powietrze (w zależności od temperatury) zanim dostanie się ono do płuc. Szacuje się, że każdego dnia rzęski chronią nasz organizm przed około 20 miliardami cząstek ciał obcych! To powinno dać nam wszystkim sporo do myślenia. Rola nosa jest przeogromna, stąd zawsze wskazujemy na konieczność oddychania nosem. Po przejściu przez nos powietrze przedostaje się w dół, do tchawicy. Tchawica dzieli się na prawe i lewe oskrzele. Dalej powietrze przechodzi w dół do płuc, gdzie oskrzela dzielą się na coraz mniejsze odgałęzienia. Najmniejsze oskrzeliki kończą się pęcherzykami wypełnionymi powietrzem zwanymi pęcherzykami płucnymi. Płuca zawierają ponad 300 mln pęcherzyków!
Oddychanie przez nos to najbardziej naturalny sposób dostawania się powietrza do płuc. Tak nas zaprojektowano. Można powiedzieć, że oddychanie przez usta jest tak samo praktyczne, jak próba jedzenia przez nos! Według ekspertów większość ludzi oddycha na 10-20 procent swojej pełnej mocy. Ograniczone oddychanie znacznie zmniejsza czynność oddechową, co z kolei obniża poziom energii w ciele. Ponieważ tlen jest naszym głównym źródłem życia, a wydech jest głównym sposobem wydalania toksyn z naszego ciała, słabe oddychanie może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, od nadciśnienia tętniczego po bezsenność. Słabe oddychanie może nawet przyczynić się do niektórych form raka: w 1931 roku Otto Warburg zdobył Nagrodę Nobla za stwierdzenie, że tylko komórki pozbawione tlenu ulegną mutacji i staną się rakowe. To powinno być wystarczającym dowodem na to, aby nauczyć się prawidłowo oddychać! Wielu z nas czuje się zestresowanych, przepracowanych i nadmiernie pobudzonych w codziennym życiu, co pozostawia nas w chronicznym stanie reakcji walki lub ucieczki. Wdychanie i wydychanie przez nos pomaga nam brać pełniejsze, głębsze oddechy, co stymuluje dolne partie płuc do rozprowadzania większej ilości tlenu w całym ciele. Ponadto dolna część płuc jest bogata w przywspółczulne receptory nerwowe związane z uspokojeniem ciała i umysłu, podczas gdy górna część – stymulowana oddychaniem przez klatkę piersiową i usta – skłania nas do hiperwentylacji.
Płuca pobierają tlen z powietrza. Ponieważ nozdrza są mniejsze niż usta, powietrze wydychane przez nos powoduje wsteczny przepływ powietrza (i tlenu) do płuc. A ponieważ wydychamy wolniej przez nos niż przez usta, płuca mają więcej czasu na wydobycie tlenu z powietrza, który już pobraliśmy. Gdy podczas oddychania zachodzi prawidłowa wymiana tlenu z dwutlenkiem węgla, krew będzie utrzymywała zrównoważone pH. Jeśli dwutlenek węgla jest tracony zbyt szybko, jak podczas oddychania przez usta, wchłanianie tlenu jest zmniejszone, co może powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia. Powietrze, które wdychamy przez nos, przechodzi przez błonę śluzową nosa, co stymuluje nerwy odruchowe kontrolujące oddychanie. Oddychanie przez usta omija błonę śluzową nosa i utrudnia regularne oddychanie, co może prowadzić do chrapania, nieregularności oddechu i bezdechu sennego. Oddychanie przez nos zmusza nas do spowolnienia, dopóki nie zostanie wytrenowany właściwy oddech; dlatego prawidłowe oddychanie przez nos zmniejsza nadciśnienie i stres. Pomaga również zapobiegać nadmiernemu wysiłkowi podczas treningu. Nasze nozdrza i zatoki filtrują zarówno ciepłe jak i chłodne powietrze, które dostaje się do naszego ciała. Nasze zatoki produkują tlenek azotu, który doprowadzony do organizmu przez oddech zwalcza szkodliwe bakterie i wirusy w naszym organizmie, reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia układ odpornościowy.
W nosie znajdują się opuszki węchowe (opuszka węchowa jest narządem wstępnie interpretującym bodźce chemiczne – rozpoznającym kategorię zapachu), które są bezpośrednimi przedłużeniami części mózgu zwanej podwzgórzem. Podwzgórze jest częścią międzymózgowia, a dokładnie jego podkorowej części. Medycyna często określa ten narząd jako brzuszną część międzymózgowia. Podwzgórze w górnej części graniczy ze wzgórzem, a jego przednia część delikatnie i płynnie przechodzi w pole przedwzrokowe. Ten element międzymózgowia to naprawdę niewielka struktura o wadze do 4g. Stanowi zaledwie 1 proc. objętości całego mózgu. Odpowiada ono za wiele funkcji w naszym ciele, szczególnie te, które są automatyczne, takie jak bicie serca, ciśnienie krwi, pragnienie, apetyt i cykle snu. Podwzgórze jest również odpowiedzialne za wytwarzanie substancji chemicznych wpływających na pamięć i emocje. Zwiększony tlen, który dostajemy przez oddech nosowy, zwiększa energię i witalność. Oddychanie przez usta przyspiesza utratę wody, przyczyniając się do odwodnienia.
Spośród wszystkich naturalnych technik samoleczenia praca z oddechem jest wyjątkowa, ponieważ oddychanie jest jedynym świadomym sposobem poprawy, utrzymania i naprawy innych nieświadomie działających systemów naszego organizmu. Tętno, ciśnienie krwi, krążenie, trawienie, wydzielanie hormonów, a nawet nasze stany psychiczne i emocjonalne – wszystko to można kontrolować, regulować i leczyć poprzez odpowiednie praktyki oddechowe. Starożytni jogini wiedzieli o tym, a współczesne badania i nauka to potwierdzają. Gdy ciało jest zdrowe, odżywione i uspokojone poprzez prawidłową pracę oddechową, może wznieść się do pełni swojego potencjału.
Oddychanie przeponą Oddychanie przeponą — w połączeniu z oddychaniem przez nos — jest najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia optymalnego zdrowia. Wiele osób, które zbyt często oddycha przez usta, oddycha również płytko w klatce piersiowej. Zła postawa i siedzący tryb życia przyczyniają się do tego leniwego, nieefektywnego i niezdrowego sposobu oddychania. Zamiast tego należy skupić się na oddychaniu przez nos i przeponą. Mięsień oddechowy to przepona, która z każdym oddechem powinna unosić się i opadać, wywołując ruch brzucha. Ten ruch masuje żołądek i ważne narządy trawienne, wpływając na poprawne usuwanie toksyn z organizmu. Nawilżanie nosa Jednym z powodów, dla których nie wykorzystujemy nosa do optymalnego oddychania, jest jego chroniczne przekrwienie. W społeczności uprawiającej jogę znana jest praktyka płukania nosa. Liczy sobie ona tysiące lat i została zaadaptowana z medycyny Wschodu.
Jednym ze sposobów usuwania lub oczyszczania dróg oddechowych jest korzystanie z urządzenia PowerBreathe Shaker Deluxe. Jest on ergonomicznie ukształtowany, łatwy w obsłudze i wyposażony w ustnik, który umożliwia optymalne ćwiczenia oddechowe. W obudowie shakera Deluxe znajduje się kulka o określonej wadze, którą poprzez oddychanie podniesie się do urządzenia, a następnie spadnie z powrotem w dół. Podnoszenie i opadanie kulki generują wibracje, które w połączeniu z lekkim oporem generowanym przez wydychanie w kulę, wywołują wiele pozytywnych efektów dla użytkownika. Dzięki wibracjom rozpuszcza się śluz oskrzelowy, zwiększony przepływ oddechowy powoduje, że śluz dociera do dużych dróg oddechowych i może być od niej usunięty. Shaker Deluxe może być stosowany w chorobach przewlekłych, takich jak COPD, astma, emfysem oraz w przypadku ostrych dolegliwości, takich jak kaszel, grypa lub zapalenie oskrzeli. Dzięki oczyszczeniu dróg oddechowych zmniejsza się ryzyko infekcji płuc i uszkodzenia płuc.
Shaker Deluxe
Shaker Deluxe Kids
Shaker Deluxe Light
Shaker Medic Plus – poprawa odkrztuszania
Trenażer oddechowy POWERbreathe Plus Czarny Ciężki opór
Trenażer oddechowy POWERbreathe Plus Czarny Średni opór
Trenażer oddechowy POWERbreathe Plus Czarny Lekki opór
Trenażer oddechu POWERbreathe Medic Plus