trening oddechowy oddechu dla zdrowia

Poprawa jakości oddechu wpływa na cały organizm człowieka.

Dzięki ćwiczeniom z Airofit poprawisz samopoczucie, obniżysz poziom stresu, poprawisz sen i odczujesz zastrzyk energii.

Airofit jest dla każdego

Airofit został zaprojektowany przez specjalistów z międzynarodowej firmy MedTech, zajmujących się produkcją sprzętu medycznego dla szpitali i służb ratowniczych. Trenażer oddechu pierwotnie miał mieć zastosowanie przy astmie i POChP, obecnie sprawdza się też przy rekonwalescencji po COVID-19.

Osłabienie mięśni oddechowych, czy niedrożność dróg oddechowych powoduje zachwianie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem organizmu na tlen, a możliwością jego dostarczenia. Powoduje to przewlekłe zmęczenie czy poczucie duszności.

Covid-19

Pandemia koronawirusowego ciężkiego ostrego zespołu oddechowego uświadomiła nam jak ważne na co dzień są sprawne mięśnie oddechowe i zdrowe płuca. Wiemy, że osoby z osłabionymi płucami (przed zachorowaniem) przechodzą zakażenie ciężej, niż osoby z silnym układem oddechowym.

Pacjenci wykazujący najgłębsze wyjściowe osłabienie mięśni oddechowych zwykle odnoszą największe korzyści z treningu mięśni oddechowych. Osoby w złym stanie zdrowia, z osłabionymi mięśniami oddechowymi i zagrożone infekcją wirusową (np. grypą) mogą być bardziej narażone na gorszy przebieg kliniczny, jeśli wystąpi u nich zespół ostrej niewydolności oddechowej. Jednak nawet u zdrowych osób bez duszności wykazano, że trening mięśni oddechowych zapewnia niewielkie korzyści w zakresie wydajności ćwiczeń.

trening oddechowy lepsze zdrowie covid 19

Relaks

Badania wykazują skuteczność oddychania przeponą w redukcji stresu. U osób trenujących oddech obserwuje się poprawę biomarkerów częstości oddechów, poziomu kortyzolu w ślinie, poprawę skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz redukcję lęku. Prawidłowe oddychanie przeponowe uspokaja, relaksuje, ale też zmniejsza odczuwanie stresu fizjologicznego i psychicznego! Każdy z nas powinien regularnie relaksować się oddychając. Dzięki Airofit wystarczy, że poświęcisz na trening 5-10 minut dziennie, a aplikacja wskaże Ci nad czym musisz popracować i dobierze odpowiedni dla Ciebie program ćwiczeń mięśni oddechowych.

trening oddechowy lepsze zdrowie relaks

Astma

Astma jest przewlekłą chorobą wywołującą duszności, kaszel i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Wiemy, że sportowcy, którzy jednocześnie cierpią na astmę widzą pozytywne efekty stosowania treningu oddechowego z Airofit. Dodatkowo istnieje szereg podobieństw pomiędzy mechanizmami nasilającymi duszności w astmie i POChP (zapraszamy do przeczytania poniżej).

Zwiększenie siły mięśni oddechowych, a co za tym idzie wydolności poprawia jakość życia i zmniejsza uczucie duszności u pacjentów z astmą.

trening oddechowy lepsze zdrowie astma

POChP

W celu złagodzenia skutków choroby: duszności i zmęczenie podczas wysiłku, oprócz leków czy tlenoterapii kładzie się też duży nacisk na trening mięśni wdechowych.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka wielu palaczy, czy osoby żyjące w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem. Choroba upośledza wymianę gazową, ogranicza aktywność fizyczną, powoduje duszność wysiłkową i powoduje stres oksydacyjny. Już po kilku tygodniach treningu mięśni oddechowych z Airofit możesz zaobserwować ogólne lepsze samopoczucie, a w aplikacji na bieżąco śledzić swoje postępy. Obserwuje się wzmocnienie siły mięśni wdechowych, większą wydolność wysiłkową oraz zmniejszenie uczucia duszności.

trening oddechowy lepsze zdrowie pochp

Po operacji

Wykazano, że przedoperacyjny trening mięśni oddechowych zmniejsza ryzyko pooperacyjnych powikłań oddechowych. Przedoperacyjny trening mięśni oddechowych może zmniejszyć o połowę ryzyko pooperacyjnych powikłań płucnych po operacjach serca i klatki piersiowej lub jamy brzusznej.

Niedawne badanie wykazało, że 5-dniowy protokół intensywnego przedoperacyjnego treningu mięśni oddechowych spowodował znaczne skrócenie zarówno powikłań płucnych, jak i długości hospitalizacji.

trening oddechowy lepsze zdrowie po operacji